Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na wzrost i prawidłowy rozwój roślin, jest światło. To właśnie ono odpowiada za ich procesy życiowe, wykorzystywane jest jako źródło energii w zjawisku fotosyntezy, ale również w innych procesach fotomorfogenezy. Z tego względu bardzo ważne jest zapewnienie roślinom odpowiedniego oświetlenia – warto jednak pamiętać, że nie każde światło będzie nadawało się do tego celu. 

Jakie światło wykorzystuje się przy uprawie roślin?

W uprawie roślin niezbędne jest światło czynne fotosyntetyczne (ang. photosyntetical active radiation), czyli składające się z odpowiednich proporcji światła czerwonego oraz niebieskiego. Obie te barwy światła odpowiadają za inną część rozwoju roślin i są tak samo ważne dla ich procesów życiowych. Z tego względu w uprawach stosuje się sztuczne oświetlenie, które wspomaga rozwój roślin, gdy nie mają one wystarczającego dostępu do naturalnego światła słonecznego. W tym celu coraz częściej używa się lamp LED, które zapewniają niezbędne oświetlenie i jednocześnie są bardzo wydajne i oszczędne.

Jaki wpływ na wzrost upraw ma światło LED?

Zarówno naturalne, jak i sztuczne światło o odpowiednich parametrach dostarcza roślinom niezbędną energię do ich prawidłowego rozwoju. Dzięki takim rozwiązaniom jak oświetlenie LED rośliny mogą rosnąć nawet w najciemniejszych miejscach, gdzie nie mają dostępu do naturalnego światła słonecznego. Odpowiednie doświetlenie roślin za pomocą lamp LED przyspiesza tempo ich wzrostu, sprawia, że są zdrowsze, wydają więcej plonów i są mniej podatne na różnego rodzaju choroby itd. 

Światło jest niezbędnym elementem procesu fotosyntezy, podczas którego powstają cukry, białka oraz tłuszcze będące pokarmem rośliny. Niebieskie oświetlenie LED odpowiada w tym przypadku za przyrost masy zielonej, korzystnie wpływa na grubość liści, jednocześnie hamując wydłużanie się pędów. Efektem tego jest niska i zwarta roślina, o grubej i silnej łodydze oraz intensywnie zielonych liściach i pięknych barwnych kwiatach. Z kolei czerwone oświetlenie LED odpowiada za pobudzenie rośliny do kwitnienia, przedłużenie okresu kwitnienia, pobudza do zawiązywania owoców i nasion oraz bardzo korzystnie wpływa na smak owoców i warzyw. Ta barwa światła sprawi, że rośliny będą chętniej kwitnąć i wydawać lepsze, większe plony. Oprócz tego rośliny chętnie przyswajają również światło podczerwone lub ultrafiolet, jednak wykorzystują je tylko w niewielkim zakresie. Z tego powodu warto, aby oświetlenie emitowało takie promieniowanie, ale nie jest to niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. 

Jak widać, rośliny potrzebują światła o bardzo różnej długości fal, jednak najważniejsze jest to, aby zapewnić im odpowiednie proporcje światła niebieskiego oraz czerwonego. Tylko w taki sposób sprawimy, że roślina będzie rozwijać się równomiernie i wyda obfite plony.

uprawa roślin led

Dlaczego warto korzystać ze światła LED?

Oświetlenie LED to najnowszy i zarazem najwydajniejszy sposób doświetlania roślin. Lampy tego typu zużywają zdecydowanie mniej energii, zapewniając jednocześnie taką samą ilość światła jak inne rodzaje lamp. Oświetlenie LED zapewnia idealnie dopasowane światło dla danego etapu rozwoju roślin, co sprawia, że ich rozwój jest zdecydowanie szybszy i bardziej efektywny. Oprócz tego oświetlenie LED charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz trwałością. Żywotność lamp LED to nawet 50 tys. godzin ciągłej pracy, co sprawia, że są one idealnym wyborem dla takich zastosowań jak oświetlanie roślin, gdzie niezbędne jest ich długotrwałe i niezawodne działanie. Ponadto diody LED nie emitują zbyt dużej ilości ciepła, co również jest bardzo korzystne dla upraw, ponieważ pozwala łatwo zachować optymalną temperaturę otoczenia, która jest niezbędna do tego, aby proces odparowywania wody z roślin nie był zbyt szybki, co mogłoby doprowadzić do problemów z ich prawidłowym wzrostem. 

Gdzie wykorzystuje się światło LED przy uprawach?

Światło LED wykorzystuje się najczęściej przy różnego rodzaju uprawach roślin w miejscach, gdzie dostęp do naturalnego światła słonecznego jest ograniczony. Są to np. szklarnie, gospodarstwa rolne, growroomy i wszelkiego rodzaju pomieszczenia zamknięte. W razie wątpliwości w kwestii dopasowania odpowiednich instalacji świetlnych, zachęcamy do skorzystania z audytu oświetlenia. Oświetlenie LED zapewnia roślinom w takich miejscach stały dostęp do niezbędnego światła, dzięki czemu mogą one rosnąć bez względu na warunki na zewnątrz – przez cały rok.  

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.