Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Jednym z kluczowych aspektów korzystania z infrastruktury drogowej jest bezpieczeństwo – duże znaczenie ma dobór lamp ulicznych. Odpowiednio wykonany projekt, który uwzględnia wszystkie wymogi i rekomendacje dotyczące źródeł światła, znacząco wpływa na poprawę widoczności, co z kolei przekłada się na większy komfort użytkowania dróg.

Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia ulicznego?

Projektując oświetlenie uliczne, należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość, która będzie uzależniona od parametrów oprawy, prawidłowego montażu, a także wykorzystanego źródła światła. Kluczowy jest rozkład strumienia światła, który będzie trafiać na dany obszar. Ważna jest również równomierność oświetlenia, dlatego należy zwrócić uwagę na parametry związane ze średnią ilością padającego światła na konkretną powierzchnię i jego rozsył. Takie działanie ma na celu dopilnowanie,  aby do każdego punktu trafiła odpowiednia ilość promieni.

Ważne jest także unikanie wyraźnych kontrastów pomiędzy oświetlaną a nieoświetlaną powierzchnią. Ma to za zadanie wyeliminowanie efektu olśnienia. Wymogi jasno określają ograniczenie zanieczyszczenia danego obszaru światłem – aby się do nich zastosować, należy wybrać odpowiednie oprawy. Projektując oświetlenie uliczne, warto wziąć pod uwagę również temperaturę barwową. Użyte lampy muszą mieć określony poziom szczelności wraz z odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenia oraz wodę. Należy uwzględnić również energooszczędność.

Czym jest efekt olśnienia?

Efekt olśnienia jest to stan widzenia, podczas którego człowiek ma zmniejszone zdolności rozpoznawania przedmiotów, połączone z uczuciem dyskomfortu, najczęściej spowodowane niemożnością adaptacji wzroku lub oślepieniem. Takie zjawisko występuje podczas nieprawidłowego rozkładu luminancji lub w przypadku wystąpienia nadmiaru kontrastów.

rozsył światła latarni

Czym jest rozsył światła i dlaczego jest tak ważny?

Rozsył światła to kąt nachylenia strumieni świetlnych względem oświetlanej powierzchni, emitowanych przez jego źródło. Im większy jest kąt, tym szerszy będzie rozsył światła. Chcąc go określić, należy dokonać pomiaru światłości, którym jest kątowa gęstości strumienia świetlnego przy uwzględnieniu różnych kierunków. Na tej podstawie powstaje wykres światłości, innymi słowy krzywa światłości. Dzięki tym danym można odczytać rozsył w pionowej płaszczyźnie, przechodzącej przez oś oprawy, a także prostopadłej do osi oprawy. Rozsył światła odgrywa dużą rolę względem widoczności na ulicy. Odpowiednie dobranie układu zapewni doskonałe oświetlenie nie tylko drogi, ale także pobocza.

Dowiedz się więcej o lampach ulicznych

Rozsył światła to kluczowy czynnik, aby w prawidłowy sposób oświetlić ulicę oraz obszar znajdujący się wokół niej. Dobra widoczność zapewni komfort użytkowników drogi, a także znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Jak dzielimy rozsył światła? 

Rozsył światła dzieli się na 4 rodzaje:

  1. Wąski strumień światła – jest to rodzaj oświetlenia punktowego. Swoje zastosowanie znajduje m.in. w latarkach, gablotach, a także oświetlając obrazy w galeriach sztuki.
  2. Szeroki strumień światła – zapewnia prawidłowy sposób oświetlenia dużych powierzchni. Swoje zastosowanie znajduje w różnego rodzaju pomieszczeniach, a także w przypadku oświetlenia ulicznego. 
  3. Symetryczny strumień światła – swoje zastosowanie znajduje w większości lamp dostępnych na rynku. Emitowany strumień świetlny zapewnia równomierne oświetlenie przestrzeni znajdującej się w obszarze przyjętego kąta światła.
  4. Asymetryczny strumień światła – jest on stosowany w trudnych i wymagających przestrzeniach. Idealnie sprawdza się w oświetleniu ulicznym. Pozwala na objęcie światłem niestandardowych obszarów. Tego typu lampy zapewniają podwójny strumień, co pozwala na oświetlenie najważniejszych terenów oraz tego, co znajduje się w ich pobliżu.

Dlaczego warto wybierać lampy LED? 

Wybierając odpowiednie oświetlenie uliczne, warto zdecydować się na lampy LED. Charakteryzują się one asymetrycznym kątem rozsyłu światła, co przekłada się na możliwość szerszego rozstawienia słupów. Dodatkowo pobierają znacznie mniej energii elektrycznej niż ma to miejsce w przypadku standardowych żarówek. Lampy LED służą nie tylko kierowcom, ale także pieszym, zapewniając komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania dróg i poboczy. Z łatwością można je dostosować do charakterystyki danego obszaru, uwzględniając przy tym panujące warunki. 

Prawidłowy dobór oświetlenia ulicznego ma znaczący wpływ na poczucie bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców. Z tego też względu w projekcie należy uwzględnić wszystkie wymogi i rekomendacje i wybrać oświetlenie LEDowe

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.