Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Ponad 5 milionów Polaków to pracownicy biurowi. Spędzają oni około 40 godzin tygodniowo przed komputerem, co może wiązać się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Podczas siedzącego trybu pracy można narazić się m.in. na choroby kręgosłupa. Praca przed monitorem ma również wpływ na wzrok.

W przypadku pracowników biurowych niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Dzięki dobraniu właściwego oświetlenia biurowego, nie tylko chronimy pracowników przed pogorszeniem się wzroku, ale także wpływamy na ich koncentrację i efektywność działań.

Jakie światło wykorzystywać w biurze?

Odpowiednia barwa i natężenie światła wpływają pozytywnie na pracowników i sprawiają, że są oni bardziej skoncentrowani na wykonywanych zadaniach.

Istnieją trzy rodzaje oświetlenia do biura, które zapewniają komfort pracowników:

  • Oświetlenie naturalne – jest dla wzroku najzdrowsze. Nawet w pochmurne dni, kiedy światła słonecznego nie ma zbyt wiele, jest ono łagodniejsze niż światło sztuczne. Często jednak lokalizacja biura uniemożliwia korzystanie z tego typu oświetlenia – wówczas konieczne jest sięgnięcie po odpowiednie lampy.
  • Oświetlenie punktowe – lampki przy stanowiskach to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu pracownik sam dozuje i dostosowuje kierunek światła.
  • Oświetlenie sufitowe – najlepiej umieścić lampy w centralnym punkcie biura, aby nastąpiło równomierne rozpraszanie się światła po pomieszczeniu. Dzięki temu pracownicy nie będą nadmiernie oświetleni, ale będą mogli komfortowo wykonywać swoje zadania.

Odpowiadanie na potrzeby pracowników w kwestii oświetlenia jest niezwykle ważne, ponieważ właśnie dzięki temu ich praca wykonywana jest efektywniej i dokładniej.

Jakie światło ma wpływ na koncentrację pracowników?

Wyróżniamy dwie barwy światła: ciepłą oraz zimną. Ze światłem bardzo zimnym spotkać można się m.in. na halach magazynowych czy produkcyjnych. Światło ciepłe jest najczęściej wykorzystywane w domowym zaciszu.

Zimne barwy żarówek pobudzają, ale w nadmiarze szkodzą, natomiast ciepłe sprzyjają budowaniu nastroju i przytulnego klimatu, jednak absolutnie nie nadają się do pracy ani do czytania.

W biurze najlepiej zadbać o to, aby parametry światła były jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Dobrze zdecydować się na żarówki posiadające wysoki współczynnik oddawania barw. Powoduje to, że oświetlane przedmioty wyglądają identycznie jak w świetle dziennym, co wpływa bezpośrednio na zwiększenie skupienia pracowników i poprawienie ich koncentracji.

Kupując oświetlenie do biura, należy wybrać światło o wysokim poziomie natężenia, które pobudza mózg i sprzyja pracy. Dzięki takiemu oświetleniu nie trzeba wytężać wzroku, aby zauważyć szczegóły, więc zapewnia to także wysoką wydolność wzrokową.

Jeśli pracownicy posiadają lampki na swoich stanowiskach, warto zadbać, aby mogli oni samodzielnie regulować barwę i natężenie światła. Każdy z nich będzie mógł wtedy dostosować je do własnych preferencji.

oświetlenie stanowiska w biurze

Jakie światło najszybciej męczy wzrok i dlaczego należy go unikać?

Do najbardziej niebezpiecznych świateł zalicza się zarówno te zbyt jaskrawe, jak i za słabe. Skutkiem nieodpowiedniego oświetlenia może być przesuszenie oka, łzawienie, nagły ból głowy, czy pogorszenie ostrości widzenia. Jak tego uniknąć? Ważna jest jakość światła sztucznego – odpowiednio dobrane oświetlenie LED może pomóc w pracy i nie obciążać wzroku. Warto zweryfikować normy oświetlenia na stanowisku pracy.

Słabe światło sprawia, że pracownicy wytężają wzrok, co przekłada się na to, że ich oczy szybciej się męczą. Ze względu na to, że pracownicy spędzają wiele godzin przed komputerami, należy im zapewnić warunki, w których czytanie nie będzie powodowało nadmiernego zmęczenia ich oczu.

Jaskrawe światło padające na monitor powoduje dyskomfort widzenia, pracownik nie ma możliwości dostrzeżenia szczegółów i obniża się jego zdolność do prawidłowego postrzegania. W takim przypadku, tak samo jak przy słabym oświetleniu, pracownik niepotrzebnie wytęża i męczy wzrok. Zbyt jaskrawe żarówki sprawiają także, że oko jest bardziej przesuszone, ma skłonności do łzawienia i zaczerwienienia.

Światło a ogólne zmęczenie organizmu

Sztuczne światło wpływa nie tylko na stan zdrowia oczu, ale także na cały organizm.

W piękne, słoneczne dni, łatwo zauważyć można przypływ energii i motywacji do działania. Dzieje się tak, ponieważ wzmaga się wówczas wydzielanie endorfin. Dlatego tak ważne jest wpuszczanie światła dziennego do wnętrza biura. Naturalne światło ma pozytywny wpływ na zdrowie i zapewnia dobre samopoczucie.

W momencie, kiedy biuro jest zaciemnione, otoczenie dla pracownika staje się przygnębiające, odczuwa on spadek energii, staje się bardziej apatyczny i zmęczony. Jeśli, więc chce się wpłynąć na efektywność działań pracowników, trzeba zapewnić dostęp do światła naturalnego lub zakupić żarówki o odpowiednich parametrach.

Światło monitora w miejscu pracy

Światło niebieskie emitowane przez monitory w oświetlonych pomieszczeniach nie ma negatywnego wpływu na stan wzroku. Zmienia się to natomiast, kiedy biuro jest niedoświetlone.

Monitory pracowników powinny być dostatecznie duże, aby zminimalizować potrzebę wytężania wzroku. Powinny być także wyposażone w filtr, który chroni oczy i poprawia widoczność na ekranie przy ostrym lub niekorzystnym oświetleniu. Aby pracownicy mogli komfortowo pracować w mocno oświetlonym biurze, najlepiej usytuować biurka tak, aby w bardzo słoneczne dni światło nie odbijało się od monitora.

Zapewnij dobre warunki do pracy, dzięki odpowiedniemu oświetleniu biurowemu

Światło w miejscu pracy odgrywa niezwykle ważną rolę. Zbyt ciemne pomieszczenia będą sprawiały, że pracownicy będą senni i zestresowani, a także mniej zmotywowani do pracy. Odpowiednie oświetlenie biurowe LED wpływa pozytywnie zarówno na jakość pracy, jak i komfort oraz atmosferę w biurze.

Zachęcamy do skorzystania z audytów, które pozwolą dobrać najlepszą opcję oświetleniową dla wybranych pomieszczeń biurowych.

3/5 - (1 vote)
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.