Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Sport cieszy się ogromną popularnością. Kibice tworzą pewnego rodzaju społeczności, które dopingują i zagrzewają zawodników do walki. Czynnik, który jest niezwykle istotny podczas wydarzeń sportowych, to oświetlenie hali czy stadionu. Wpływa na komfort zawodników, ale także widza, niezależnie od tego czy ogląda rozgrywkę w telewizji, siedząc na wygodnej kanapie w swoich czterech ścianach, czy wybiera się na trybuny, aby poczuć klimat i energię meczu na żywo.

Jakie oświetlenie stosuje się na boiskach i dlaczego?

To właśnie światło powoduje, że np. zwykła rozgrywka w piłkę nożną zamienia się w ogromne widowisko. Prawidłowe oświetlenie obiektów sportowych jest niezbędne do zapewnienia odpowiednich warunków do uprawiania sportów, ale także do przejrzystej transmisji wydarzenia w telewizji i Internecie.

Na boiskach stosuje się oświetlenie LED, które zapewnia odpowiedni poziom natężenia i dobrą równomierność światła. To z kolei umożliwia łatwe określenie kształtu, koloru i odległości zarówno przez zawodników, jak i widzów. Często wykorzystywanymi modelami są np. High Bay SQUBUS, które zamontowane do ściany lub sufitu, pozwalają na odpowiednią regulację kąta nachylenia. Takie lampy do obiektów sportowych posiadają także wysoki współczynnik oddawania barw, co oznacza, że przedmioty i powierzchnie nie są prześwietlone i wyglądają naturalnie. 

Ze względu na umiejscowienie lamp, do których montażu, demontażu i naprawy zazwyczaj potrzebni są odpowiedni technicy, ważne jest, aby oświetlenie było trwałe. Lampy LED charakteryzują się długą żywotnością, są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i rzadziej trzeba je wymieniać. Właśnie z tego powodu wykorzystuje się ten rodzaj oświetlenia. Przykładowo naświetlacze LED z serii FL-Max nie wymagają częstej konserwacji, naprawy czy wymiany, ponieważ charakteryzują się wysokim współczynnikiem mocy przy zachowaniu długoletniej żywotności.

Jakie są normy oświetlenia na boisku?

Oświetlenie obiektów sportowych nie powinno wyłącznie spełniać wymogów wizualnych, ale przede wszystkim zapewnić dobre warunki widzialności dla zawodników, sędziów, kibiców i widzów transmisji telewizyjnej bądź internetowej. 

Projektując obiekty sportowe, należy stosować się do normy PN-EN 12193, która określa wymagania dotyczące oświetlenia dla wewnętrznych i zewnętrznych wydarzeń sportowych w Europie. Uwzględnia ona wyłącznie oświetlenie sztuczne. Można w niej znaleźć wytyczne odnośnie projektowania i kontrolowania instalacji oświetleniowych obiektów sportowych, biorąc pod uwagę kilka czynników: natężenie, równomierność oświetlenia, ograniczenia olśnienia, właściwości koloru źródła światła.

oświetlenie boiska

Sprawdź proponowane przez nas oświetlenie obiektów sportowych.

Wymagania te określa się klasami oświetlenia sportowego – I, II i III. Są one ustalone w oparciu o stopień rozgrywek i zajęć, które dzielą się na zawody międzynarodowe, krajowe, regionalne, lokalne, treningi, rekreację i sport szkolny. Uwzględniono także rodzaj uprawianego sportu – wymieniono kilkadziesiąt dyscyplin uprawianych wewnątrz i na zewnątrz. Klasa oświetleniowa III posiada najmniejsze wymogi odnośnie ilości i jakości światła. Dotyczy rozgrywek niższego szczebla, a także tych o charakterze rekreacyjnym i treningowym, do których uprawiania należy zapewnić wyłącznie podstawowe oświetlenie. Klasa II dotyczy natomiast rozgrywek średniego szczebla, które wymagają stworzenia co najmniej dobrych warunków oświetleniowych.

Ze względu na przebywanie na obiekcie kibiców, ważne jest także spełnienie normy EN1838, która dotyczy oświetlenia awaryjnego. Jest ona istotna w celu zapewnienia orientacji kibiców, np. na stadionie, na wypadek awarii. 

W obiektach sportowych wykorzystuje się oświetlenie spełniające określone parametry tj.: wysoka skuteczność świetlna z uwzględnieniem układu zasilającego, bezpieczeństwo użytkowania przez ludzi, dowolność pozycji pracy źródła, przekładająca się na możliwość nakierowania światła w dowolnym kierunku, wysoka stabilność strumienia świetlnego, niski współczynnik migotania.

Jak oświetlenie obiektów sportowych wpływa na samopoczucie kibiców i zawodników?

Oświetlenie wpływa na komfort kibiców, którzy oglądają mecz czy zawody. Odpowiednie światło wpływa także na dostarczenie widzom dodatkowych emocji i podniesienie prestiżu danego obiektu. Aby zapewnić jak najwyższy komfort kibiców, należy zadbać o prawidłowe natężenie oświetlenia poziome, które służy do stworzenia stabilnego tła i pozwala ludzkiemu oku rozpoznać poszczególnych sportowców, a także przedmioty znajdujące się na płycie boiska. 

Zapewnienie optymalnego oświetlenia, spełniającego wszystkie normy, jest podstawą. Odpowiednie warunki oświetleniowe pozwalają zawodnikom na lepszą widoczność, a także ocenę odległości, co w niektórych dyscyplinach jest kluczowe w drodze do zwycięstwa. 

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.