Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Inteligentne systemy sterowania oświetleniem stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Rozwój technologii dał możliwość opracowania niezawodnych funkcji, umożliwiających m.in. dostosowanie poziomu natężenia światła do indywidualnych potrzeb. Montaż systemów sterowania oświetleniem LED to także możliwość oszczędzenia na energii elektrycznej. 

Wybór systemu sterowania oświetleniem

Wybranie odpowiedniego oświetlenia do magazynu, biura czy własnego mieszkania jest niezwykle istotne. Światło wpływa nie tylko na lepsze samopoczucie, ale również pozwala na lepszą organizację pracy. Istotną kwestią są również systemy sterowania, które znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. 

Wśród najczęściej stosowanych systemów sterowania światłem wyróżnia się system DALI. Jest on innowacyjny, a jednocześnie kompatybilny, dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na jego instalację w swoich firmach. Czym jest DALI i dlaczego warto go wybrać? Co wyróżnia go od innych tego typu systemów? 

System DALI – co to jest?

DALI, a dokładnie Digital Addresable Lightning Interface, to jeden z protokołów, który daje możliwości komunikacyjne pomiędzy kilkoma urządzeniami sterującymi oświetleniem – czujnikami natężenia oświetlenia, czujnikami obecności czy też statecznikami elektronicznymi. DALI znajdzie zatem swoje zastosowanie, kiedy będziemy chcieli przesłać informacje z dwóch różnych końców opraw oświetleniowych. 

DALI to alternatywa dla tradycyjnych sposobów sterowania światłem, opartych na napięciu 1-10V. To właśnie dzięki temu systemowi możliwe jest sterowanie zarówno pojedynczymi oprawami, jak i całymi komputerami – za pomocą specjalnych urządzeń czy poprzez dostęp do komputera. Do procesu sterowania oświetleniem wykorzystuje się jedynie przewód dwużyłowy, dlatego też coraz więcej producentów – m.in. polskich lamp LED – wspiera protokół DALI, co zwiększa kompatybilność tego systemu.

Nowa wersja standardu DALI, czyli DALI-2

W 2018 roku premierę miała nowa wersja z dodatkowymi funkcjami – system DALI-2. To aktualny standard, na którym pracujemy w Globus Lighting. Co go wyróżnia:

  • nową certyfikacją objęte są wszystkie komponenty DALI, także sterujące;
  • w magistrali można umieścić więcej urządzeń;
  • umożliwiono stosowanie urządzeń sterujących różnych firm;
  • nowe funkcje, takie jak pomiar temperatury, co wspiera współpracę np. z klimatyzacją;
  • za pomocą bezprzewodowych mostków DALI-2 można zmienić oprawę na sterowalną oraz budować całe systemy;
  • urządzenie o jednym adresie może mieć kilka funkcji, np. detekcja ruchu czy pomiar światła.

System DALI a kompatybilność z oprawami LED

System DALI został ujęty w normie IEC 62386 – jego przeznaczeniem jest ujednolicenie techniki sterowania wszelkimi urządzeniami świetlnymi. Jednocześnie DALI jest systemem o odgórnie określonych wartościach, którego normalizacja interfejsu znajduje się w dokumencie IEC 60929 E4. Z tego też powodu standard DALI ma różne rozdzielczości, dzięki temu może zostać zintegrowany z instalacjami najnowszej generacji – m.in. BMS czy KNX. 

Standard DALI jest ogólnodostępny i korzysta z niego wielu czołowych producentów instalacji oświetleniowych i opraw. System DALI można zatem znaleźć w produktach producentów Osram czy Lutron, dzięki czemu o wiele łatwiej jest tworzyć pełne systemy oświetleniowe, bez konieczności wyboru tylko jednego producenta oświetlenia. 

Co wyróżnia interfejs DALI?

DALI wyróżnia się otwartą architekturą, dlatego też bez problemu można przyłączyć do nowego urządzenia oprawy, czujniki i panele różnych producentów. Cała sieć oświetlenia składa się bowiem z wielu urządzeń, które mają indywidualne panele sterowania. Pozwala to na dostosowanie poziomu natężenia światła do konkretnego miejsca (zobacz oświetlenie parkingu oraz oświetlenie sportowe).

oświetlenie z systemem dali

Sterowanie systemem DALI – zasada działania

Sterowanie systemem DALI odbywa się za pomocą głównego sterownika magistrali. W praktyce za sterowanie odpowiada dedykowane urządzenie, montowane w łatwo dostępnym miejscu, bądź komputer. Kabel dwużyłowy, będący jednocześnie podstawowym elementem budowy systemu, przekazuje sygnał cyfrowy do modułu sterującego DALI. W zależności od potrzeb oraz dostępności, można powiązać kabel dwużyłowy z czujnikami ruchu bądź czujnikami zmierzchu, co dodatkowo podkreśla innowacyjność całej procedury. Do sterowania oświetleniem za pomocą DALI niezbędne jest także zasilanie magistrali – w większości wbudowane w sprzęt. 

Schemat sterowania DALI

Jak przebiega sterowanie oświetleniem za pomocą systemu DALI? Warto wiedzieć, że każda oprawa oświetleniowa, która jest połączona z systemem, ma swój krótki adres. Na podstawie tego adresu możliwe jest nadanie sygnału do każdej z nawet 64 opraw – również indywidualnie. Tym, co wyróżnia system DALI, jest fakt, że nawet jeśli potrzebujemy więcej niż 64 opraw, możliwe jest podłączenie drugiej magistrali i bramki, które podzielą wszystkie oprawy na strefy. 

Dlaczego warto zdecydować się na system DALI lub DALI-2?

System sterowania światłem DALI to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu można dostosować oświetlenie do własnych potrzeb. Z pomocą magistrali możliwe jest ograniczenie zużycia energii, a także odpowiednie doświetlenie konkretnych miejsc. System DALI to najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują korzystnych rozwiązań oświetleniowych – nawet na dużych przestrzeniach. 

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.