Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem naszego życia, który w znacznym stopniu wpływa na nasz nastrój, wydajność oraz zmęczenie. Kluczowe w przypadku doboru oświetlenia jest jego moc, natężenie, rozmieszczenie poszczególnych lamp czy też barwa światła, jakie emitują. Niektóre z tych parametrów regulowane są przez przepisy prawne, dlatego miejsce, w którym ma zostać zamontowana instalacja oświetleniowa, wpływa na jej właściwości. Oświetlenie drogowe, przemysłowe, biurowe, domowe czy inne musi być odpowiednio dobrane po to, aby zapewniało optymalny stopień oświetlenia. Dlatego przed montażem instalacji oświetlenia tworzy się projekt, który określa jej parametry i lokalizację wszystkich elementów. Dzięki temu można uzyskać ekonomiczne i zgodnie z przepisami oświetlenie, które sprawi, że nasz wzrok nie będzie się męczył, a my będziemy czuć się komfortowo.

Po co wykonuje się projekt oświetlenia LED?

Instalacja oświetleniowa może składać się z wielu elementów, które muszą być dobrane w odpowiedni sposób. Oczywiście oświetlenie jednego biura będzie zdecydowanie mniej skomplikowane niż np. oświetlenie dużej hali produkcyjnej, stadionu, czy też różnych miejsc użyteczności publicznej. Jednak bez względu na stopień zaawansowania instalacji niezbędne przed jej wykonaniem jest stworzenie projektu oświetlenia. Projekt ten wykonuje się w celu określenia parametrów instalacji takich jak poziom natężenia światła, jego barwa, rozmieszczenie lamp i innych elementów instalacji, a także w celu opisania wielu innych ważnych informacji. Wszystko to ma na celu stworzenie oświetlenia, które nie będzie miało negatywnych skutków na osoby przebywające w danym pomieszczeniu i jednocześnie sprawi, że będzie ono równomiernie oświetlone, światłem o odpowiedniej jasności i barwie. W miejscach pracy dzięki odpowiedniemu oświetleniu można zdecydowanie podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników, zminimalizować ich zmęczenie, a w konsekwencji przyczynić się do wzrostu wydajności. Odpowiednio zaprojektowanie oświetlenie to klucz do dobrego samopoczucia i zwiększenia komfortu pracy.

Jakie czynności wykonuje się przed projektowaniem oświetlenia LED?

W celu przygotowania projektu oświetlenia LED należy wykonać szereg czynności, które są niezbędne, aby oświetlenie działało w sposób optymalny i było zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku istniejących instalacji, które mają zostać poddane modernizacji, bardzo ważne jest przeprowadzenie audytu oświetlenia. Jest to usługa, która polega na ocenie obecnego stanu instalacji oświetleniowej i wskazaniu zmian, jakich można dokonać podczas modernizacji w celu polepszenia działania oświetlania. Rozwiązania, które zostaną zasugerowane podczas audytu, to najbardziej korzystne opcje, biorąc pod uwagę optymalne założenia, w szczególności z punktu widzenia efektywności ekonomicznej.  Audyt oświetleniowy przeprowadzany jest zawsze przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę i zawiera również analizę zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu można określić obecne zużycie energii, a także korzyści finansowe, jakie płyną z wymiany oświetlenia na nowoczesną instalacją opartą na oświetleniu LED. Szczegółowy i profesjonalny audyt oświetlenia oraz wprowadzenie sugerowanych modernizacji w wielu przypadkach pozwala na zaoszczędzenie nawet 70% kosztów energii elektrycznej, jednocześnie polepszając warunki oświetleniowe w danym miejscu. Z tego powodu przed przystąpieniem do modernizacji warto przeprowadzić tego typu audyt, aby dobrać najbardziej opłacalne rozwiązania.

projekt oświetlenia LED po co

Jak przebiega projektowanie oświetlenia LED?

Na podstawie wymagań klienta oraz informacji zebranych podczas audytu oświetlenia, tworzony jest projekt. Dzięki nowoczesnej technologii i specjalistycznego oprogramowania można obecnie stworzyć symulację oświetlenia, która pozwoli sprawdzić, czy wybrane rozwiązania będą spełniały swoje zadanie w odpowiedni sposób. Symulacje te pozwalają sprawdzić działanie instalacji w sposób wirtualny, a to sprawia, że projekty wykonane w taki sposób są w pełni dopracowane. Tworząc projekt oświetlania LED, można na jego podstawie wyliczyć zyski energetyczne po modernizacji oświetlenia, a także czas potrzebny na zwrot kosztów tego typu inwestycji. Podczas projektowania podejmuje się decyzję o doborze opraw i lamp, które zostaną wykorzystane w danej instalacji oświetleniowej. Jest to również czas na decyzję w sprawie aranżacji oświetlenia, sposobu jego montażu i doboru urządzeń kontrolnych i sterujących. Wszelkie czynności projektowe kończą się przygotowaniem kompletnego projektu oświetlenia, na podstawie którego stworzona zostanie instalacja oświetleniowa.

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.