Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Oświetlenie miejsc publicznych to jeden z najbardziej energochłonnych obszarów w budżecie gmin i miast. Szacuje się, że co roku w całej Polsce oświetlenie uliczne pochłania nawet 1500 GWh, przy czym znaczną część energii wykorzystują stare, mało efektywne źródła oświetlenia instalowane najczęściej w gminach i biedniejszych miastach. Rozwiązaniem, które nie tylko znacząco wpłynęło by na ochronę środowiska i zmniejszenie nadmiernego zużycia energii elektrycznej, ale też ograniczyło związane z nią wydatki w gminach jest instalacja wydajnych lamp ulicznych LED.

Choć to kosztowna inwestycja, jej skutki są naprawdę obiecujące a koszty zwracają się nawet po roku od instalacji nowych lamp. Czym charakteryzują się nowoczesne lampy uliczne LED, jak wypadają na tle tradycyjnych źródeł światła ulicznego i w jaki sposób gminy mogą zmodernizować swoją sieć oświetlenia miejskiego w sposób efektywny?

 

Chcesz zmodernizować oświetlenie? Skontaktuj się z nami!

 

Lampy uliczne LED a oświetlenie tradycyjne

Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aż 65% działających w Polsce lamp ulicznych to lampy sodowe, a pozostałe 35% to lampy rtęciowe, żarowe i neonowe. Niewielki odsetek z nich to faktycznie wydajne, energooszczędne i bezpieczne dla środowiska lampy uliczne LED, o których skuteczności i zaletach mówi się dziś coraz częściej w kontekście zrównoważonego zarządzania energią.

lampy uliczne LED

Wszystkie wymienione, tradycyjne źródła światła charakteryzują się wydajnością na poziomie maksymalnie 40%, choć w przypadku niektórych wydajność ta jest jeszcze niższa. Co to oznacza w praktyce? Nawet 60% energii pobieranej przez lampy uliczne na poczet oświetlania miejsc publicznych, dróg, ulic, czy chodników jest marnowana. Lampy tracą ją głównie na rozgrzewanie się i generowanie ciepła w trakcie pracy, w praktyce wymagając dużej energii do zapewnienia małych ilości światła. W przypadku lamp ulicznych LED statystykę tą można nie tylko odwrócić, ale znacząco poprawić.

Wymiana oświetlenia ulicznego na wydajne lampy LED to gwarancja wysokiego wykorzystania energii na faktyczne generowanie światła, a więc w praktyce możliwość wykorzystania znacznie mniejszych jej pokładów do skutecznego oświetlenia ulic czy chodników. Inwestycje w energooszczędne oświetlenie LED są bardzo opłacalne, ponieważ zwrot kosztów następuje tu niezwykle szybko w postaci nawet 80% oszczędności względem tradycyjnych rozwiązań oświetleniowych.

 

Dowiedz się więcej o lampach ulicznych LED!

 

Lampy uliczne LED – doskonałe źródło oszczędności

Nowoczesne i energooszczędne lampy uliczne LED stają się coraz częstszym wyborem zarówno dużych miast, jak i mniejszych gmin i to nie tylko za sprawą możliwych do wygenerowania dzięki nim oszczędności w budżecie miejskim i gminnym, ale też walory estetyczne i wpływ na środowisko, który w przypadku oświetlenia LED jest o wiele lepszy niż przy tradycyjnych formach oświetlenia ulicznego.

Technologia LED jest nie tylko o wiele bardziej efektywna od tradycyjnych lamp sodowych, ale też znacznie bardziej uniwersalna – za pomocą nowoczesnych opraw LED-owych można oświetlić znacznie większą niż dotychczas przestrzeń, zmniejszając gęstość samych lamp i minimalizując zużycie energii potrzebnej do oświetlenia 1 m2 ulicy. Gminy, które zdecydowały się już na instalację tego typu rozwiązań nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska i magazynowania dużej ilości prądu, ale też działają na własną korzyść, zyskując nawet dziesiątki tysięcy złotych w budżecie.

Zalecenia Unii Europejskiej odnośnie ochrony środowiska są jasne – technologia LED będzie niedługo standardem oświetlenia ulicznego, wypierając tradycyjne rozwiązania zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i energooszczędności. Dlaczego warto już teraz zdecydować się na modernizację oświetlenia ulicznego w gminie? Żywotność innowacyjnych diod LED wynosi nawet do 100 000 godzin, a więc znacznie dłużej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek. Oznacza to, że nie ma konieczności częstej konserwacji latarni ulicznych, wymiany żarówek na nowe czy obaw o ich uszkodzenie mechaniczne w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

lampy uliczne

Kolejnym aspektem przemawiającym na korzyść lamp ulicznych LED są niskie koszty ich eksploatacji – gdy pobierana energia jest przekształcana nawet w 90% na światło, ilości energii potrzebne do oświetlenia ulicy i uzyskania właściwego natężenia światła są nieporównywalnie niższe, niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia.

Oświetlenie uliczne LED – komfort, ekologia i oszczędności dla gminy

Innowacyjne lampy uliczne LED to nowoczesne rozwiązanie, które jest doskonałą alternatywą dla lamp starszej generacji. Wśród ich zalet, oprócz omówionej już energooszczędności i niezwykle wysokiej trwałości przekładającej się na niskie koszty eksploatacji warto wymienić też wpływ lamp LED na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Podczas gdy światło generowane przez tradycyjne lampy nie sprzyjało dobremu widzeniu w ciemności i często zawodziło, lampy uliczne LED to źródło przejrzystego, białego światła, którego temperaturę można dostosować zgodnie z wymaganiami konkretnego miejsca instalacji. Co więcej, diody LED nie wykorzystują szkodliwych dla środowiska naturalnego rtęci czy innych niebezpiecznych metali, przez co nie są szkodliwe także dla ludzi.

Dzięki wielu działającym programom dofinansowania, gminy mogą skorzystać dziś z dopłat do modernizacji oświetlenia, stawiając na zupełnie nowoczesne, estetyczne i energooszczędne oświetlenie LED. To korzyść nie tylko dla budżetu gminy, ale i komfortu wszystkich jej mieszkańców.

 

Chcesz zmodernizować tradycyjne oświetlenie na lampy uliczne LED? Skontaktuj się z nami

5/5 - (1 vote)
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.