Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Obecnie nie wyobrażamy sobie już świata bez sztucznego oświetlenia. Korzystamy z niego każdego wieczora, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy krótkie dni nie pozwalałaby nam w innym wypadku na utrzymywanie codziennego tempa życia. 

Żarówki przez długie godziny zastępują nam słońce, dlatego to ważne, by wybrać najbardziej energooszczędną opcję. Czym oświetlenie LED różni się od tradycyjnego i na które warto się zdecydować? 

LED vs żarówki żarowe – porównanie

Źródło światła

W jaki sposób działa świetlówka żarowa? Prąd ma za zadanie ogrzewać znajdujące się wewnątrz włókno wolframowe. Materiał ten nie topi się pod wpływem temperatury, lecz zaczyna świecić. To właśnie dlatego wewnątrz świetlówki możemy zaobserwować żarzący się drucik.

W lampach LED źródło światła stanowią diody elektroluminescencyjne. Zbudowane są one z dwóch warstw półprzewodnika, najczęściej jest to arsenek galu, pomiędzy którymi w wyniku przepływu prądu przemieszczają się elektrony. Specyfika półprzewodników sprawia, że podczas migracji elektronów powstaje nadwyżka energii i jest ona uwalniana właśnie w postaci światła. 

Barwa światła

Barwa światła ma bezpośredni wpływ na nasz nastrój. Otuleni światłem o ciepłej, żółtej barwie czujemy się zrelaksowani, zaś białe światło pobudza nas do pracy. Mając tą wiedzę, dobrze jest dobierać odpowiednie źródła światła do poszczególnych pokoi. Przykładowo – w domowym gabinecie do pracy powinna być wykorzystywana lampa o innej barwie niż w sypialni. 

Niestety tradycyjne świetlówki nie są nam w stanie zagwarantować tej wygody. Ponieważ włókno wolframowe emituje zawsze to samo światło, żarówki starego typu nigdy nie osiągają barwy spoza przedziału od 2600 do 2700 K. Natomiast oprawy LED mogą przyjąć dowolnie ciepłą lub zimną barwę. Wszystko zależy od ilości i rodzaju zastosowanego luminoforu. 

Energooszczędność

Tradycyjne żarówki, nawet w swojej energooszczędnej, dopuszczalnej do sprzedaży przez Unię Europejską formie, nie mogą się równać z wydajnością oświetlenia LED. Znaczna część konsumowanej przez świetlówki energii jest przekształcana nie na światło, lecz na ciepło. Czy w przypadku lamp LED wygląda to inaczej?

Skrót LED oznacza diodę elektroluminescencyjną. Luminescencja to zjawisko świecenia, które nie wymaga rozgrzania. Jest nazywana również jarzeniem lub zimnym świeceniem. Korzystając z oświetlenia LED, masz pewność, że cały zużywany prąd służy temu, by zapewnić wypełnić światłem dane pomieszczenie. Zastosowanie żarówek LED może zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 80%. 

lampy led sufitowe

Czas zapłonu

Niektóre żarówki emitują słabą, pomarańczową poświatę przez kilka sekund po włączeniu. Bierze się ona z tego, że świetlówki żarowe muszą się rozgrzać zanim zaczną w pełni wykorzystywać swój potencjał. Niekiedy po zgaszeniu światła możemy obserwować, jak drucik w ich wnętrzu dalej żarzy się słabym blaskiem. Tymczasem oświetlenie LED zapala się z pełną mocą już przy naciśnięciu kontaktu, a po powtórnym naciśnięciu natychmiast gaśnie.

Żywotność 

Wątpliwości przed zakupem lamp LED mogą być spowodowane ich wyższą ceną, jednak są one naprawdę opłacalną inwestycją. Podczas kiedy zwykłe żarówki świecą do około 1000 godzin, wytrzymałość oświetlenia LED sięga od 15 000 do nawet 100 000 godzin. Oznacza to, że zakładając średnio czterogodzinne działanie dziennie, tradycyjną świetlówkę będzie trzeba wymieniać częściej niż raz w roku, natomiast jedna żarówka LED wystarczy na długie lata. 

Wykonaj audyt oświetlenia

Dekoracyjność

Niektóre osoby wciąż wybierają tradycyjne świetlówki żarowe ze względu na ich charakterystyczny, nieco oldskulowy kształt. Jednak lampy LED również mogą przyjmować fantazyjny wygląd. Szczególnie popularne jest montowanie listew nad powierzchnią roboczą w kuchni, dzięki czemu pomieszczenie staje się bardziej nowoczesne i przytulne. Oprawy LED są chętnie wykorzystywane także w przemyśle, jako oświetlenie uliczne oraz jako oświetlenie obiektów sportowych.

Żarówki LED są powszechnie docenianym rozwiązaniem i można spodziewać się, że w przyszłości całkowicie wyprą tradycyjne rodzaje oświetlenia.

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.