Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
DALI to wiodący protokół sterowania oświetleniem opracowany przez DiiA (Digital Illumination Interface Alliance), który umożliwia adresowanie i sterowanie światłami indywidualnie lub w grupach. Jednak DALI nie jest w stanie zaspokoić potrzeb inteligentnego oświetlenia IoT. Oprawy oświetleniowe w inteligentnym systemie oświetleniowym IoT (Internet rzeczy) łączą się i wymieniają dane z innymi oprawami oświetleniowymi za pośrednictwem Internetu lub innych sieci komunikacyjnych za pośrednictwem czujników, możliwości przetwarzania i oprogramowania. DiiA wprowadziła nowy standard o nazwie D4i, który jest bliższy zaspokojeniu potrzeb inteligentnego oświetlenia IoT. Produkty w standardzie D4i zwiększają oszczędność energii i elastyczność w sterowaniu oświetleniem.


Obraz Tumisu z Pixabay
D4i oznacza DALI dla Internetu rzeczy (IoT). Jest rozwinięciem protokołu sterowania oświetleniem DALI-2. DALI-2 łączy kilka oddzielnych opraw na magistrali kablowej DALI. W przypadku sterowników LED i urządzeń sterujących D4i wprowadza standaryzację do DALI w oprawie i dodaje specyficzny zestaw funkcji do DALI-2. Kontrolery D4i LED umożliwiają przechowywanie i raportowanie danych dotyczących opraw, energii i danych diagnostycznych w ujednolicony sposób. Tymczasem D4i umożliwia interakcję inteligentnych opraw LED z urządzeniami sterującymi, takimi jak czujniki w zewnętrznej sieci sterującej. W oparciu o specyfikacje zasilania i danych DiiA, komponenty D4i, w tym sterowniki LED, kontrolery i urządzenia wejściowe, mają obowiązkowy zestaw funkcji.

Funkcje D4i.

  • DALI Part 251 – Luminaire Data ->Informacje o oprawie są zazwyczaj kodowane w sterowniku LED przez producenta oprawy. Dane obejmują:
   moc i napięcie zasilania oprawy, strumień świetlny, CCT i CRI, rozsył światła, kolor oprawy i inne.
  • DALI Part 252 – Energy Data-> Sterownik LED może raportować dane operacyjne, w tym:
   Energia/moc czynna, energia/moc pozorna, energia/moc po stronie obciążenia, niektóre informacje są opcjonalne
  • DALI Part 253 – Diagnostics Data->Sterownik LED może raportować dane operacyjne, w tym:
   Warunki awarii osprzętu sterującego i lamp, w tym liczników. Informacje o przekładni sterującej:
   Czas pracy, licznik uruchomień, napięcie i częstotliwość zasilania, współczynnik mocy, temperatura i prąd wyjściowy.
   Informacje o źródle światła:
   Napięcie robocze, prąd, temperatura, licznik uruchomienia źródła światła, czas włączenia źródła światła. Niektóre informacje są opcjonalne.
  • DALI Part 250 – Integrated Bus Power Supply ->Opisuje, w jaki sposób osprzęt sterujący ze zintegrowanym zasilaczem magistrali DALI może zapewnić zasilanie podłączonego urządzenia sterującego DALI.
   Możliwości i konfiguracja zintegrowanego zasilania magistrali są podawane i ustawiane za pomocą parametrów w bankach pamięci w stateczniku.
   Urządzenie sterujące raportuje kluczowe dane dotyczące zasilania magistrali, takie jak gwarantowany prąd zasilania i maksymalny prąd zasilania.
   Kontroler aplikacyjny DALI może włączać lub wyłączać zintegrowane zasilanie magistrali. Można to osiągnąć również podczas produkcji, na przykład przez producenta oprawy oświetleniowej.
  • DALI Part 150 – AUX Power Supply (opcjonalnie)->Odrębna specyfikacja DiiA, która definiuje opcjonalne zasilanie AUX, zapewnia dodatkowe zasilanie 24 V, jeśli jest to wymagane.


Obraz Michael Kauer z Pixabay

D4i VS 0-10 V

Architektura podłączonych opraw oświetleniowych 0-10 V jest bardziej złożona niż D4i. System sterowania oświetleniem 0–10 V składa się z wielu komponentów, ponieważ sterownik LED 0–10 V nie ma możliwości przesyłania danych. Co więcej, ponieważ zasilanie prądem przemiennym jest podłączone do wielu komponentów, napięcie 0–10 V ma niższą niezawodność. Poza tym ograniczona standaryzacja informacji dla 0-10 V powoduje trudności w zarządzaniu i konserwacji aktywami. Natomiast D4i charakteryzuje się łatwą integracją z kilkoma komponentami zapewniającymi zasilanie i dane.

D4i kontra DALI-2

Jak wspomniano, D4i jest rozszerzeniem DALI-2. Produkty D4i to produkty DALI-2 posiadające dodatkowe funkcje. Oznacza to, że DALI-2 może istnieć bez D4i, ale D4i nie może istnieć bez DALI-2. Część DALI 150 jest opcjonalna zarówno w przypadku certyfikatów DALI-2, jak i D4i. Części DALI 250-253 do zintegrowanego zasilania magistrali, dane oprawy, dane dotyczące energii i dane diagnostyczne są obowiązkowe w przypadku certyfikacji sterowników LED D4i. Chociaż te specyfikacje są opcjonalne w przypadku certyfikacji DALI-2. Sterowniki LED D4i zintegrowane z oprawami są w stanie przechowywać i raportować wiele danych w ujednolicony sposób. Dodatkowo sterowniki D4i mogą dostarczać energię elektryczną do komponentów zewnętrznych, takich jak czujniki i moduły komunikacyjne.

Oczywiste jest, że D4i jest korzystny dla inteligentnego oświetlenia IoT poprzez standaryzację i centralizację istotnych danych w oprawie. D4i spełnia wymagania dotyczące sterowania i zasilania, dzięki czemu znacznie ułatwia interakcję z czujnikami i urządzeniami komunikacyjnymi. Tymczasem sterowniki D4i LED są w stanie przechowywać szeroki zakres danych. Upraszcza to komponenty systemów oświetleniowych i umożliwia użytkownikom łatwe sterowanie systemem. Użytkownicy mogą odczytywać dane w czasie rzeczywistym, aby zaoszczędzić więcej energii i kosztów konserwacji.

Zastosowania D4i

Produkty D4i mają zastosowanie zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Weźmy na przykład oprawę high-bay LED zamontowaną w magazynie. Urządzenia w oprawie, takie jak czujniki ruchu, czujniki światła dziennego i kontrolery komunikują się i wymieniają dane ze sterownikiem D4i LED za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Sterowniki D4i przechowują i przesyłają dane do oprogramowania analitycznego działającego w chmurze. Następnie oprogramowanie analityczne wykorzystuje te dane do sterowania i regulacji oprawy.

Standaryzacja standardu D4i sprawia, że różne elementy systemu, takie jak oprawa, czujnik i elementy sterujące, płynnie ze sobą współpracują, zapewniając interoperacyjność w systemie. Zdolność sterownika LED do przechowywania i raportowania danych umożliwia łatwą konserwację i zarządzanie aktywami, a także oszczędność energii. Użytkownicy mogą monitorować moc, strumień świetlny, zużycie energii itp. Krótko mówiąc, jeśli w systemie oświetleniowym wystąpi awaria oprawy, użytkownicy są w stanie dowiedzieć się, która oprawa działa nieprawidłowo, gdzie się znajduje, jaki jest jej numer i dlaczego uległ awarii i kiedy należy ją wymienić.

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.