Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważnym aspektem w każdym zakładzie przemysłowym. Dobre światło znacząco wpływa na komfort pracy, a nowoczesna automatyzacja zapewnia możliwość oszczędzania energii i wykorzystywania danych sekcji oświetleniowych tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wśród popularnych i często wykorzystywanych systemów sterowania oświetleniem można wyróżnić system 1-10V oraz system DALI. Czym się one od siebie różnią i który bardziej opłaca się wybrać? Jakie są cechy charakterystyczne jednej i drugiej opcji? Sprawdź najważniejsze informacje i wybierz najlepsze rozwiązanie do swojego przedsiębiorstwa.

Podstawowe różnice między systemem 1-10V a DALI

Systemy sterowania oświetleniem to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie do praktycznie każdej firmy, szczególnie do zakładów przemysłowych. Przy dobrze ustawionym systemie, oświetlenie nie będzie wykorzystywane w godzinach, w których prace na terenie fabryki nie są prowadzone lub gdy dana część nie jest użytkowana. Taki system zarządza również zmianami napięcia. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na rachunkach. Inwestycja w nowoczesny system sterowania oświetleniem w zakładzie przemysłowym jest więc bardzo opłacalna i przynosi długoterminowe oszczędności. Istnieją dwa podstawowe systemy sterowania oświetleniem i jest to system 1-10V oraz DALI.

System 1-10V to system analogowy, który może przyjmować dowolne wartości z ciągłego przedziału. W praktyce oznacza to, że system 1-10V może przyjmować nieskończenie wiele wartości właśnie dzięki temu, że jest to system analogowy. Niestety ta kwestia nie niesie za sobą tylko zalet, ale też problemy w postaci stosunkowo dużej podatności na różnego rodzaju zakłócenia, w tym na przykład zakłócenia elektromagnetyczne. W przypadku zastosowania tego rozwiązania do bardzo rozległych instalacji, niezbędne jest przeprowadzenie kalibracji całego układu pod kątem spadku napięcia na przewodach. W przypadku tego systemu maksymalna długość przewodów sterujących to 300 metrów.

Drugim popularnym systemem jest bez wątpienia DALI. Jest to system cyfrowy o ściśle określonych wartościach. Może mieć on różne rozdzielczości, co wpływa na ilość możliwych do wprowadzenia stanów. System DALI może być integrowany z instalacjami elektrycznymi nowej generacji, takimi jak BMS, KNX. Jest to system bardzo wygodny, który zapewnia możliwość zdalnego sterowania wszystkimi instalacjami oraz pozwala na rozwijanie wszystkich funkcjonalności instalacji w budynku. Dzięki temu, że ten system ma wysoki współczynnik SNR oraz stosunkowo niską prędkość transmisji, to system DALI jest bardzo odporny na zakłócenia zewnętrzne różnego rodzaju. Ze względu na prostą budowę oraz stosunkowo łatwą instalację tego systemu, ten wybór zmniejsza znacznie koszty montażu. Ta opcja również może mieć przewody sterujące o długości maksymalnie 300 metrów ze względu na spadek napięcia.

oświetlenie magazynu

Postaw na innowacyjne rozwiązanie, dopasowane do potrzeb

Zarówno system DALI, jak i 1-10V to systemy sterowania oświetleniem stosunkowo często wybierane. Każdy z nich ma swoje ograniczenia, dlatego warto zastanowić się, która kwestia jest najważniejsza w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa. Dla jednych będzie to możliwość ustawienia dowolnych wartości z ciągłego przedziału, dla innych ważniejsza będzie prostota działania i montażu oraz odporność na zakłócenia. Przed podjęciem decyzji warto poprosić o pomoc fachowców, którzy jeszcze dokładniej wyjaśnią wszystkie różnice między tymi systemami oraz pomogą w dopasowaniu odpowiedniego systemu do konkretnego typu zakładu przemysłowego. W ten sposób na pewno uda się osiągnąć zamierzony i satysfakcjonujący efekt końcowy, dzięki któremu przedsiębiorstwo poniesie znaczne oszczędności na energii elektrycznej. Wszystko dzięki temu, że system będzie zarządzał w optymalny sposób tą kwestią.

Oświetlenie przemysłowe

Dopasuj system sterowania oświetleniem do swoich potrzeb. Postaw na rozwiązanie zaprojektowane i zainstalowane przez profesjonalistów, którzy doskonale znają się na swojej pracy. To od tego bowiem w dużym stopniu zależy to, czy system 1-10V lub DALI będzie działał poprawnie. Dlatego koniecznie skorzystaj w tym zakresie z pomocy profesjonalistów z doświadczeniem, zamiast ryzykować, że instalacja nie zostanie poprawnie zamontowana i z tego powodu straci na funkcjonalności. To inwestycja, która powinna przynieść Ci długookresowe oszczędności i stosunkowo szybko się zwrócić. Warto więc jej montaż skonsultować ze specjalistami.

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.