Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Różnego rodzaju hale produkcyjne, przemysłowe, magazynowe, a także warsztatowe wymagają zastosowania odpowiedniego rodzaju oświetlenia, które pozwoli na zachowanie bezpiecznych warunków pracy oraz komfortu. Właściwy dobór oświetlenia wpływa bowiem na jakość pracy osób przebywających na hali, a także znacznie usprawnia wykonywanie wszelkich działań związanych z serwisem.

Odpowiednio dobrane oświetlenie ma także wpływ na samopoczucie pracowników oraz zmniejsza ilość ewentualnych wad produkcyjnych, które mogą wystąpić w wyniku niedopatrzenia. Zgodnie z obecnie obowiązującymi normami, oświetlenie hali warsztatowej powinno być trwałe oraz energooszczędne. Dzięki temu można w znacznym stopniu zredukować koszty poniesione na energię elektryczną, a także uniknąć wykonywania ewentualnych prac serwisowych.

Projektowanie oświetlenia hal warsztatowych – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na montaż nowoczesnego oświetlenia LED na hali warsztatowej bądź w innym miejscu, w którym wykonywane są precyzyjne prace, należy zadbać o wykonanie odpowiedniego projektu, który uwzględni wszystkie możliwe zastosowania danego medium oświetleniowego. Już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę powierzchnię hali, rozmieszczenia gniazdek oraz kąt padania światła dziennego poprzez otwory okienne. Specjaliści projektujący oświetlenie hali, muszą wziąć pod uwagę także rozmieszczenie gniazdek na np. dodatkowe oświetlenie mobilne, które może ulegać stałym zmianom.

Aby warsztat mógł prawidłowo funkcjonować oraz posiadać odpowiedni rodzaj oświetlenia, należy także wziąć pod uwagę ewentualne kąty padania światła z różnych źródeł, jego natężenie oraz barwę. W przypadku hal warsztatowych idealnie sprawdza się oświetlenie LED o barwie zbliżonej do białego światła dziennego. Dzięki temu osoby pracujące na hali są w stanie dostrzec nawet najdrobniejsze uszkodzenia np. podwozia samochodowego. Bardzo ważne jest, aby już na etapie projektowania oświetlenia określić jego rodzaj, barwę oraz sposób umiejscowienia.

oświetlenie warsztatu samochodowego

Istotne elementy oświetlenia warsztatu

Najważniejszymi elementami oświetlenia hali warsztatowej jest stałe oświetlenie, dodatkowe oraz ewentualne mobilne. Stałe elementy oświetleniowe muszą być określone już na etapie projektowania oświetlenia hali warsztatowej, ponieważ nie mogą być one w późniejszych etapach transportowane. Ten typ oświetlenia odgrywa najważniejszą rolę dla zapewnienia odpowiedniej jasności hali.

Montaż miejscowego oświetlenia pozwala na doświetlenie newralgicznych elementów hali warsztatowej, które wymagają większej precyzji oraz obarczone są możliwością wystąpienia niedopatrzeń wynikających ze słabego światła. Oświetlenie miejscowe również zazwyczaj są montowane na stałe, dlatego warto zwrócić na to uwagę już na etapie projektowania.

Ostatnim elementem, w który mogą być wyposażone hale warsztatowe są urządzenia służące do dodatkowego oświetlania poszczególnych powierzchni hali. W przypadku warsztatów, tego typu lampy pozwalają na precyzyjne sprawdzanie trudno dostępnych miejsc jak np. podwozie samochodu.

Kanał samochodowy jest nieodłącznym elementem hali warsztatowej, dlatego jego oświetlenie jest niezwykle ważne, aby dokładnie sprawdzić wszystkie elementy podwozia pojazdu. Obecnie najczęściej stosowanym rodzajem oświetlenia hali jest technologia LED, która zapewnia nie tylko niski pobór energii, ale także możliwość długotrwałej pracy nawet przez 24 godziny na dobę.

Oświetlenie LED hali produkcyjnej

Innowacyjnym elementem oświetlenia hali warsztatowej są tzw. belki szczelne LED, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Ten rodzaj oświetlenia jest także wodoodporny, dzięki czemu znajduje zastosowanie nie tylko w halach warsztatowych, ale także parkingach
i innych miejscach, w których wymagane jest odpowiedni poziom oświetlenia. Czas działania tego typu produktu sięga nawet 60 tysięcy godzin, co przekłada się na bardzo wysoką wydajność.

Czy warto inwestować w nowoczesne oświetlenie LED?

Zdecydowanie warto podjąć się inwestycji w nowoczesny typ oświetlenia oparty na technologii LED, który pozwala na zminimalizowanie kosztów potrzebnych na energię elektryczną, a także zapewnia żywotność całego sytemu oświetleniowego, bez konieczności jego serwisowania.

Wybór tej metody oświetlenia hal produkcyjnych, przemysłowych oraz warsztatowych jest jedynym słusznym, który jest obecnie dostępny na rynku. Osoby ceniące sobie innowacyjność oraz ekologię, powinny bez wahania decydować się na montaż tego typu rozwiązań na własnych halach warsztatowych. Należy jednak pamiętać, aby już na etapie projektowania oświetlenia wziąć pod uwagę jego typ, barwę, natężenia oraz kąty padania, tak aby zapewnić jak najlepszą wydajność całego systemu.

Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.