Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Istnieje wiele czynników, które warunkują prawidłowy wzrost roślin. Uzyskanie upraw o właściwych parametrach wymaga nie tylko  utrzymania optymalnej temperatury podłoża i powietrza, ale również zapewnienia jej dobrych warunków świetlnych. Dobranie odpowiedniego oświetlenia ogrodowego LED ma bezpośredni wpływ na  skrócenie się czasu uzyskania przez rośliny pełnej dojrzałości użytkowej, lepszą jakość plonu oraz poprawienie się zdrowotności roślin.

 

plant-green-paprika-pepper

Oświetlenie ogrodowe LED – co wziąć pod uwagę do skutecznego przebiegu fotosyntezy?

Istnieją trzy elementy, które są istotne w przypadku zapewnienia oświetlenia ogrodowego LED w szklarniach oraz uprawach wielkopowierzchniowych. Są to:

  • długość naświetlania,
  • ilość oraz jakość światła.

Fotosynteza jest niemożliwa do przeprowadzenia bez światła. Dostarczenie odpowiedniej ilości (np. natężenie powyżej 8 tysięcy luksów) w sposób korzystny wspiera cały proces i sprawia, że rośliny rosną szybko i prawidłowo. Długość naświetlania daje możliwość wpływu na rozwój roślin i ich okres wegetacji, poprzez zmiany w odczuwaniu przez rośliny dnia i nocy.  Odpowiednie sterowanie oświetleniem ogrodowym LED przyczynia się do opóźnienia lub indukowania kwitnienia.

Jakość oświetlenia ogrodowego LED zawiera się w takich czynnikach jak równomierność naświetlania oraz skład spektralny poszczególnych długości fal.  Zakres niebieskich i czerwonych fal (od 400 do 500 nm oraz od 600 do 700nm) dla roślin są najważniejsze, bo takie światło jest absorbowane przez chlorofil a i b.

Dlaczego warto używać specjalnie przystosowanego oświetlenia ogrodowego LED?

Przede wszystkim, klasyczne oprawy przeznaczone do oświetlania pomieszczeń nie zapewniają odpowiedniego widma światła, a co za tym idzie jego wysokiej absorpcji. Zastosowanie specjalistycznego oświetlenia ogrodowego LED gwarantuje odpowiednie długości fali, natężenie światła oraz równomierność. Większość tradycyjnych źródeł światła nie daje jednakże możliwości sterowania oświetleniem, a koszty zużycia energii w porównaniu do efektywności są bardzo wysokie.

Wykorzystanie oświetlenia ogrodowego LED przyczynia się do znaczącego obniżenia zużycia energii, które pozwala na oszczędności rzędu 70% rocznie w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych.  Oświetlenie ogrodowe LED również nie emituje ciepła, co  jest istotne przy kontrolowaniu temperatury oraz hodowli niektórych gatunków. Ponadto, oświetlenie ogrodowe LED naszej firmy oferują wysoki stopień ochrony IP65, która dzięki odporności na bryzganie wodą i wysoką wilgotność powietrza, która jest typowa w warunkach szklarniowych.

W wielu szklarniach wykorzystywane są lampy sodowe niskoprężne ze względu długość fal odpowiadającą długościom dobrze absorbowanym przez chlorofil.  Jednakże, w przeciwieństwie do oświetlenia ogrodowego LED, lampy sodowe nie dostarczają krótszych fal z zakresu od 300 do 500 nm, na które równie korzystnie reaguje chlorofil oraz karotenoid, którego absorbcja przypada jedynie na ten przedział. Oświetlenie ogrodowe LED zapewnia fale zarówno z przedziału 300-500nm jak i 600-700nm.

 

źródło: tropicaljungle.blox.pl; en.wikipedia.org

źródło: tropicaljungle.blox.pl; en.wikipedia.org

Warto pomyśleć również o sterowaniu. Uzupełnienie opraw oświetleniowych o system sterowania daje możliwość dynamicznych zmian w natężeniu i naświetleniu roślin, czyniąc oprawy bardziej dostosowanymi do szczegółowych potrzeb hodowli.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie oświetlenia ogrodowego LED? Napisz do nas!

4.7/5 - (20 votes)
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.